Produkt dnia
Nóż sierpak 1 ostrze
Nóż sierpak 1 ostrze
21,00 zł 17,07 zł
szt.
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa 14,4 V li-ion
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa 14,4 V li-ion
259,00 zł 210,57 zł
szt.
Sekator ogrodowy
Sekator ogrodowy
15,50 zł 12,60 zł
szt.
 Łopatka stalowa wąska mini 320/55 mm
Łopatka stalowa wąska mini 320/55 mm
10,50 zł 8,54 zł
szt.
Motyka stalowa mini 300 mm
Motyka stalowa mini 300 mm
16,40 zł 13,33 zł
szt.
 Mieszarka 1600 W
Mieszarka 1600 W
619,00 zł 503,25 zł
szt.
Pompa do wody brudnej
Pompa do wody brudnej
245,00 zł 199,19 zł
szt.
Nożyce do trawy 7,2V
Nożyce do trawy 7,2V
179,00 zł 145,53 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jakie wiertło pod gwint? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę!

0

Gwintowanie to bardzo precyzyjny proces, który wymaga skupienia, wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu. Te trzy czynniki mają wpływ na efekt końcowy, dlatego warto wiedzieć, jakie wiertło pod gwint wybrać. Poza tym istotne są również informacje o rodzajach gwintów, dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z profesjonalnym tworzeniem gwintów.

Podstawowe rodzaje gwintów - wszystko, co musisz wiedzieć!

Omówienie tematu związanego z tym, jakie wiertło pod gwint jest najlepsze, zaczniemy od przedstawienia podstawowych rodzajów gwintów. W ten sposób z łatwością będziesz wiedzieć, co należy robić dalej, żeby wykonać każdy rodzaj gwintowania na wysokim poziomie.

Najprostszy podział to gwinty wewnętrzne i zewnętrzne, czyli z logicznego punktu widzenia stworzone w środku otworu i po widocznej stronie walca. Drugim ważnym parametrem jest kształt tworzonego elementu. Tutaj wyróżniamy przede wszystkim wersje:

- trapezową symetryczną - idealną gdy potrzebne jest przenoszenie dużych obciążeń o powolnym ruchu obrotowym,

- gwintu rurowego,

- gwintu calowgo - przeznaczonego głównie na rynek amerykański ze względu na rozmiary i sposób miar,

- gwintu Edisona, który ma kształt dobrze znany z większości modeli żarówek.

Kluczowy jest także sposób skręcania gwintu, ponieważ spotkać można gwinty lewy, który wkręca się w otwór ruchem przeciwnym do poruszania się wskazówek zegara oraz gwint prawy wkręcany w standardowy sposób.

Jakie wiertło pod gwint? Najważniejsze jest precyzyjne działanie!

Tworzenie gwintu opiera się przede wszystkim na precyzji, którą należy połączyć z odpowiednim wyborem wiertła. Jeśli chcesz gwintować ręcznie, musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest płynność ruchu połączona ze zdecydowaniem w czasie wiercenia. Jeśli chodzi o sam rodzaj wiertła, tutaj należy kierować się jedną podstawową zasadą - średnica wiertła musi być mniejsza od gwintowanego otworu.

Jakie wiertło pod gwint wybrać? Jednym z parametrów, który wpływa na tę decyzję, jest typ wykonywanego elementu. Tutaj gwinty metryczne lub calowe wymagają nieco innych wartości. Dlatego pod uwagę należy wziąć jeszcze dwie zmienne. Pierwszą jest fakt, że wiercenie manualne cechuje się mniejszą precyzją, więc może dojść do rozbicia otworu, co z w skrajnym przypadku wynosi nawet 0,5 mm różnicy względem pierwotnych założeń jeśli chodzi o średnicę. Drugą zmienną jest obliczanie modelu wiertła, tutaj również mogą zdarzyć się błędy.

Jak obliczyć średnicę wiertła?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie wiertło pod gwint jest najlepsze, skorzystaj z tabeli, w których znajdują się obszerne spisy wierteł wraz z właściwymi średnicami. Jednak, gdy nie dysponujesz takim wsparciem, możesz samodzielnie policzyć optymalny wymiar.

Według wzoru matematycznego na obliczenie średnicy otworu potrzeba od rozmiaru gwintu odjąć skok gwintu.

Przykładowe obliczenie: 1 - 0,25 = 0,75 mm - to jest wartość średnicy wiertła. Na podstawie tego schematu możesz określić wszystkie najpotrzebniejsze informacje, nawet gdy posiadasz jedynie dwie zmienne z trzech wymaganych. Pozostała część wpływająca na sukces gwintowania opiera się w dużej mierze na doświadczeniu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl