Produkt dnia
Nóż sierpak 1 ostrze
Nóż sierpak 1 ostrze
21,00 zł 17,07 zł
szt.
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa 14,4 V li-ion
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa 14,4 V li-ion
259,00 zł 210,57 zł
szt.
Sekator ogrodowy
Sekator ogrodowy
15,50 zł 12,60 zł
szt.
 Łopatka stalowa wąska mini 320/55 mm
Łopatka stalowa wąska mini 320/55 mm
10,50 zł 8,54 zł
szt.
Motyka stalowa mini 300 mm
Motyka stalowa mini 300 mm
16,40 zł 13,33 zł
szt.
 Mieszarka 1600 W
Mieszarka 1600 W
619,00 zł 503,25 zł
szt.
Pompa do wody brudnej
Pompa do wody brudnej
245,00 zł 199,19 zł
szt.
Nożyce do trawy 7,2V
Nożyce do trawy 7,2V
179,00 zł 145,53 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Czym wiercić w gresie?

0

Podczas wielu remontów domu czy mieszkania, z całą pewnością wielokrotnie pracowałeś z twardymi materiałami. Jak pewnie wiesz, należą do nich beton, stal, glazura czy gres. To tworzywa, które nastręczają wielu trudności, zwłaszcza mniej doświadczonym budowlańcom. Szczególnie w przypadku tych ostatnich, łatwo o błąd, który skutkuje wypaczeniem otworu czy uszkodzeniem narzędzia. Dlatego w tym tekście chcielibyśmy odpowiedzieć na pytania - czym wiercić w gresie, jakich maszyn do tego używać i najważniejsze - jak robić to sprawnie.

Czym jest gres i dlaczego tak trudno w nim wiercić?

Nie bez powodu zajmujemy się tematem: czym wiercić w gresie. Jest to bardzo popularny i odporny materiał, stosowany powszechnie w budownictwie. Możesz go spotkać w postaci płytek na przydomowych tarasach, balkonach oraz w łazienkach. Jego niewątpliwym walorem jest odporność na nasiąkanie, co sprawia, że nie straszne są mu częste zmiany temperatury i związane z tym przemarzanie. Z uwagi na ten fakt, to idealny materiał budowlano - wykończeniowy dla naszej strefy klimatycznej. Wraz z tymi walorami idą kolejne. Dzięki prasowaniu pod wysokim ciśnieniem i wypalaniu w temperaturze powyżej 1200 stopni, zyskuje on niezwykłą twardość. Nie bez znaczenia są użyte półprodukty, czyli skalenia, gliny, piasku kwarcowego, kaolinu i szamotu.

Czym wiercić w gresie? Do tego zadania potrzebujesz dobrego sprzętu

Żeby skutecznie wiercić w gresie, potrzebujesz bardzo dobrego narzędzia. Tu nie wystarczy sięgnąć po dowolny sprzęt. Zadbaj o specjalne akcesoria do wykonywania otworów w ceramice. Dobre wiertło będzie wyróżniać się szczegółowym opisem. Różni się ono od tradycyjnych szeroką główką w kształcie grotu strzały.

Wiertła diamentowe - czy tym można wiercić w gresie?

Inną kategorią wierteł są te diamentowe. Składają się one z walcowego trzpienia, w którym zatopione są twarde kryształki. Z pozoru, takie narzędzie może wydawać się dość tępe. Takie otwornice są niezwykle skuteczne i często można ich używać na sucho, a nie jest to standardem wśród takich narzędzi.

Otwornice diamentowe i korony - zawsze wtedy, gdy zadanie jest nieco większe

Diamentowe korony doskonale nadają się do wiercenia w gresie. Ich budowa jest podobna do otwornic. W odpowiednim stopie stali zalewa się kryształki diamentowe. Podobne do nich są akcesoria wolframowe, różnią się jedynie używanym surowcem.

Już wiemy, czym wiercić w gresie - pozostaje pytanie - jak?

Wiercenie w gresie w praktyce nie jest prostym zadaniem. Zwłaszcza, jeśli będziesz to robić pierwszy raz, przygotuj się na męczące zajęcie. Po pierwsze, wyłącz udar w wiertarce i skup się na wyznaczeniu otworu we właściwym miejscu. Postaraj się do tego celu użyć niskich obrotów narzędzia. W dalszym kroku powoli przyspieszaj, jednak uważaj, żeby nie przegrzać otwornicy, wiertła czy korony. Nie zapomnij także o środkach ochrony osobistej. Załóż maskę, gogle, rękawice i nauszniki. Sprawdź przed zadaniem, czy producent nie zaleca chłodzenia wodą. Jeżeli będziesz pamiętać o tych wskazówkach, z czasem nabierzesz wprawy i ta praca nie będzie już tak trudna.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl